strona główna || jeździectwo || o koniach || recenzje || luźne || o mnie i historie ||
|| nauka jazdy || archiwum || inne ||

PRZYGOTOWANIA DO PIERWSZEJ LEKCJI


Tak więc gratuluję! Zdecydowałaś się na pierwszą lekcję jazdy konnej. Nabierzesz nowych umiejętności, a jeśli lekcja ci się spodoba — zdobędziesz nowe hobby. Przygotuj się na poznanie wielu fascynujących ludzi, zdobycie nowych przyjaciół i masę dobrej zabawy. Jednak pewnie przed pierwszą lekcją będziesz trochę zdenerwowana. Nie wiesz jeszcze jak wyglądają zajęcia, pewnie masz wątpliwości. Poniżej parę wskazówek, które pomogą ci przygotować się do pierwszych zajęć tak, abyś mogła z nich czerpać tylko przyjemność.

JAKĄ STAJNIĘ WYBRAĆ?

Zanim zapiszesz się na lekcję, odwiedź stajnię w której będziesz się uczyć.

Przede wszystkim skup się na pierwszym wrażeniu: czy w stajni jest porządek, dużo światła, miły zapach (zamiast zapach amoniaku i zaduch)? Czy konie są spokojne, jeźdźcy uśmiechnięci? Nie mając doświadczenia w jeździe konnej po prostu zdaj się na intuicję — jeśli widzisz, że konie stoją zaniedbane po kolana w gnoju, to po prostu wyjdź z tej stajni poszukaj innej.

Zapytaj się o uprawnienia instruktorskie — nie może cię uczyć ktoś, kto się na tym nie zna. Jeśli w widocznym miejscu wisi tablica informująca, że ośrodek jeździecki jest certyfikowany przez PZJ, to możesz być spokojna — trafiasz w dobre ręce.

CZY BĘDĘ JEŹDZIĆ NA KUCU CZY NA DUŻYM KONIU?

Dobra stajnia dopasuje ci konia do twojego wzrostu czy wagi. Na pewno nie dostaniesz konia nerwowego, ale starego wyjadacza, który świetnie zna swoją prace i jest bardzo spokojny — o to się nie martw.

pierwszalekcja1.jpg


POZWOLENIE OD RODZICÓW

Dobry ośrodek jeździecki poprosi twoich rodziców o zgodę na uczestnictwo w lekcji. Zwykle stajnie nie wymagają tego dokumentu przy pierwszych zajęciach, ale przy drugich lub nawet trzecich. Jeśli twoi rodzice nie zostaną poproszeni o podpisanie oświadczenia, to znak na niekorzyść stajni. W każdym razie przygotuj się, że taki dokument zostanie dany twoim rodzicom do podpisania jeśli jesteś niepełnoletnia — i nie ma w tym nic dziwnego. To rutynowy podpis, każdy jest o niego proszony.

JAK SIĘ UBRAĆ NA PIERWSZĄ JAZDĘ?

Załóż wygodne rzeczy, których raczej ci nie żal stracić. Ponieważ nie masz jeszcze żadnego sprzętu, musisz go zaimprowizować. Pamiętaj, by unikać noszenia jasnych rzeczy — w stajni łatwo o pobrudzenie się. Wybieraj następujące elementy garderoby:

SPODNIE — dresy (pod spód rajstopy, jeśli jest zima) lub legginsy to najlepszy pomysł. Dżinsy są zwykle zbyt twarde, nieelastyczne i mają szwy od środka. Spodnie muszą spełniać dwa wymogi: być długie i nie krępować ruchu (idealnie, jeśli możesz w nich zrobić... szpagat)
BIELIZNA — stanik najlepiej sportowy, ale nie musisz. Bielizna powinna być wygodna, bez koronek, świetnie sprawdzają się bawełniane obciachowe Wielkie Gacie. Trwa spór czy lepiej jeździ się w figach czy stringach — oceń to już sama.
BUTY — dopuszczalne są wszystkie buty zakryte (czyli np. adidasy; NIE sandały, NIE klapki). Ważne: powinny być ponad kostkę, w miarę twarde (skate shoes także odpadają), bez traktorów (trapery odpadają), raczej niezbyt wysokie (glany odpadają). Najlepiej się sprawdzają... kalosze. Są bezpieczne i dość wygodne.
GÓRA — wybierając bluzkę i ewentualne dalsze nakrycie ciała, musisz brać pod uwagę parę elementów. Po pierwsze, ubiór musi PRZYLEGAĆ do ciała. Nie wolno iść na lekcję jazdy konnej w powiewających kurtkach i wielkich koszulach po chłopaku. Instruktor nie będzie widział jak trzymasz plecy, a są one bardzo ważne. Po drugie, ubiór musi być CICHY. To znaczy — nie szeleścić, nie wydawać odgłosów. Bawełna, sztruks — to świetne materiały. Po trzecie, ubiór musi być WYGODNY — nie krępować twoich ruchów. Po czwarte — lepiej ubrać się na CEBULKĘ niż męczyć bo jest za zimno/za gorąco.
RĘKAWICZKI — zarówno w lato jak i zimą polecam zwykłe czarne rękawiczki ogrodowe, do kupienia po 5zł w każdym sklepie ogrodniczym i przemysłowym. Jeśli jest zima, pod spód załóż cienkie rękawiczki wełniane i dopiero na nie gumowe ogrodowe. Jeśli nie polubisz jazdy konnej, po prostu będziesz mieć kolejne rękawiczki do ogrodu. Uwaga — ostatnio coraz więcej jest takich różowych :)
NAKRYCIE GŁOWY — nie będziesz jeździć w czapce z daszkiem, ale weź ją. Albo chustę na głowę. Czemu? Po tym, jak zdejmiesz kask, twoje włosy będą przepocone i odkształcone. Wyglądają nadzwyczaj brzydko, więc warto je czymś zakryć. Jeśli jest zima, to dodatkowo warto dbać o zdrowie i mokrych włosów nie wystawiać na zimne powietrze.

pierwszalekcja2.png


CZY MUSZĘ MIEĆ JAKIŚ SPECJALISTYCZNY SPRZĘT NA PIERWSZĄ LEKCJĘ?

Nie — stajnie zapewniają kaski, baty a często także sztylpy. Sprzęt jeździecki nie jest tani i byłoby bez sensu gdyby każdy musiał kupować własny na jedną jazdę...

CO MUSZĘ WIEDZIEĆ PRZED PIERWSZĄ JAZDĄ?

Nic — to twoja pierwsza lekcja i instruktor wszystko ci wytłumaczy. Jednak jeśli chcesz, to wcześniejsze przygotowanie nie zaszkodzi. Podczas pierwszej lekcji wprowadzanych jest masa nowych informacji i pojęć. Dlatego wejdź w obrazki Google, albo na jakąś stronę o koniach i sprawdź sobie budowę siodła i ogłowia. Powinnaś wiedzieć gdzie jest: popręg, puślisko, strzemię, siedzisko oraz wędzidło, wodze, podgardle. A także sprawdź czym jest: lonża, kopystka, maneż. Pamiętaj by dopytywać się instruktora, jeśli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz.

JAK WYGLĄDA PIERWSZA LEKCJA JAZDY KONNEJ?

Pierwsza lekcja będzie trwała 30 minut. W różnych stajniach ta pierwsza jazda wygląda różnie. Najpewniej wcześniej będziesz pomagać w czyszczeniu i siodłaniu konia. Następnie pójdziesz wraz z instruktorem i koniem na ujeżdżalnię — plac do jazdy konnej. Instruktor pomoże ci wejść na konia, a potem ruszycie. Koń będzie chodził po kole na linie — lonży, a kierować nim będzie instruktor — za pomocą tej lonży, bata i głosu. Nie przejmuj się — koń będzie spokojny, a ty nie będziesz musiała się martwić kierowaniem nim. Na początek poznasz stęp — najwolniejszy chód konia. Wykonasz w nim różne ćwiczenia: rozciągające, na odwagę i równowagę, takie, które pomogą ci oswoić się z koniem. Następnie, gdy poczujesz się pewniej, poznasz kłus. Będziesz po prostu siedzieć w siodle lub wstawać w siodle — anglezować. Anglezowanie nie jest łatwe i zajmie ci trochę zajęć by naprawdę dobrze się tego nauczyć. Jest możliwość, że zagalopujesz na pierwsze jeździe — jeśli koń jest dobrze wyszkolony, ty się nie boisz, a instruktor ma w zwyczaju galopować. Nie bój się — galop jest łatwiejszy od kłusa! Będzie to koniec pierwsze lekcji — może jeszcze zobaczysz, jak trzyma się wodze i z asekuracją instruktora spróbujesz sama podjechać do stajni. Po tym jak zsiądziesz albo oddasz komuś konia, albo wraz z instruktorem rozsiodłasz konia.

pierwszalekcja.jpg


CO JESZCZE MUSZĘ WIEDZIEĆ?

Przyjdź do stajni pół godziny przed zajęciami — często jest to wymagane, bo ten czas poświęca się na czyszczenie i siodłanie konia (spokojnie, instruktor wszystko ci pokaże, pomoże lub nawet zrobi za ciebie).

Dobrze, jeśli w domu się rozgrzejesz: porozciągasz mięśnie i ścięgna, trochę poskaczesz na skakance. Rozgrzewka niesamowicie pomaga w jeździe konnej, a większość jeźdźców o niej nie pamięta.

ILE KOSZTUJE LEKCJA JAZDY KONNEJ?

Tak zwana lonża, czyli trzydziestominutowe zajęcia na linie, kosztuję zwykle od 25 do 50zł. Godzinne lekcje kosztują od 25 do 70zł. Najczęsściej spotykana cena to 30zł.>>Powrót do Strony Głównej