banner_03.png
banner_01.jpg

Jak należy pracować ciałem w galopie?

Jedni instruktorzy mówią, że w trakcie galopu trzeba wypychać konia biodrami i ruch całym ciałem jest dobrym działaniem. Inni mówią, że robię to za mocno, zbyt intensywnie. Już się pogubiłam – jak należy pracować ciałem w galopie?

Kiedy jedziemy galopem (i potrafimy już jeździć), nasze pośladki nie przesuwają się po siodle. Podobnie jak w stępie, po prostu siedzimy na koniu, a on się pod nami porusza. Wszystko dzieje się naturalnie. Jeśli nie trenujemy intensywnie, to raczej nie zastanawiamy się, co robimy z biodrami, co więcej, nie pracujemy nimi (chyba, że chcemy zastosować pomoc – dosiad – wtedy zaczynamy pracować biodrami lub wstrzymujemy dosiad, czyli usztywniamy biodra). Nasze biodra są rozluźnione, dzięki czemu możemy na koniu po prostu siedzieć.

Obejrzyj sobie filmiki z dużych zawodów ujeżdżeniowych. Zobacz, jak siedzą dresażyści. Ich dosiad jest stabilny. Nie wyglądają, jakby wypychali konia biodrami. Tak więc ci instruktorzy, którzy mówią, że twoje ruchy są zbyt intensywne, najpewniej mają rację.

No tak. Tylko, że tego spokojnego siedzenia w trakcie galopu trzeba się jakoś nauczyć. Jeśli mamy nauczyć się stabilnie i mocno siedzieć w siodle, „być przyklejonym do siodła”, musimy najpierw dobrze wczuć się w rytm galopu konia. Instruktor, którzy każe ci wcierać się w siodło (wypychać konia biodrami) chce, abyś wczuła się dobrze w rytm ruchu konia. Liczy na to, że gdy złapiesz ten rytm, będzie ci łatwiej się rozluźnić i ostatecznie spokojnie usiąść w siodle. Taka metoda wypychania biodrami ma wiele wad. Na przykład, jeździec może być przekonany, że to normalny sposób jazdy, a tak nie jest. Po drugie, może nabrać odruchu ciągłego wypychania biodrami, co jest błędem. Tak więc taka metoda nauczania dosiadu w galopie jest całkiem dobra, jeśli tylko nie stosujemy jej za dużo.

Powinnaś stabilnie siedzieć w siodle, spokojnie dostosować się do ruchu konia, mając dość rozluźnione biodra i krzyż. Nie wypychamy konia biodrami, chyba, że chcemy zagalopować. Możemy lekko odchylić się do tyłu. Nie zapominajmy o regularnym oddychaniu!

Pamiętaj, że nauka stabilnego dosiadu w galopie nie jest łatwa i zajmuje wiele czasu. Dlatego nie zrażaj się, jeśli po pół roku nauki wciąż nie będziesz siedzieć stabilnie. To po prostu nie jest łatwy element.


napisz komentarz:
Chat-box wyłączony
na czas nieokreślony.
Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)