banner_03.png
banner_01.jpg

UPAŁY - SPRAWA NIBY OCZYWISTA

Niedoświadczonej koleżance koń w dobrej formie zasłabł na ujeżdżalni po godzinach najgorszego słońca. Cały dzień spędziłam na rzyganiu jak kot i z niemiłosiernymi zawrotami głowy. Nie wychodziłam na słońce, po prostu przebywałam w ciepłym pomieszczeniu. Mama doniosła, że młody pies, nieszalejący i niewychodzący na skwar, dzień później trafił do weterynarza w ciężkim stanie 👹. Poszedł pod kroplówkę i na szczęście był to przejściowy, choć dramatyczny stan. 
Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na upały i słońce. Dla koni upał jest gorszy niż mróz.
W internecie roi się od artykułów o tym, co począć z biednym koniem w taką pogodę, więc na pewno znajdziecie dużo porad, poza tym wiedza jest dość powszechna i intuicyjna.
Po prostu uważajcie na swoje zwierzaki. 
***
Dorzucę kilka uwag:
1.  🏚️ Czy na najgorszy upał zostawić konia w boksie? Tak, ale pod warunkiem, że będzie mu tam lepiej niż na dworze. Duszna, źle wentylowana, a nie daj Boże rozgrzana stajnia jest gorsza niż zacieniony padok, gdzie koń może sam poszukać komfortu. Czasem lepiej jest zostawić koniowi wybór miejsca.
2. ⌚Tereny i jazdy na placu urządzamy przed 11 i po 15-17. Podczas jazdy musimy być szczególnie wyrozumiali dla konia, bo jest podległy naszej woli i nie zadecyduje sam, że czas odpocząć. A jeśli zadecyduje, to potraktujcie to jako alarm.
3. 🐝Konie podczas upałów mają jeszcze drugiego wroga, który szczególnie lubi wilgotne miejsca - mówię o owadach. Dlatego konie często w upały uciekają przed tymi chłodniejszymi, zacienionymi miejscami wprost na słońce. To też trzeba wziąć pod uwagę decydując się, czy zostawiamy konia w boksie czy wypuszczamy.
4. ♨️ Są maski i derki przeciwko owadom i UV. Trochę kosztują, ale zabezpieczają konie o jasnej skórze. (Te o ciemnej też, ale konie o jasnej skórze są szczególnie wrażliwe).
5. 💦 Elektrolity. W połączeniu z lizawkami i stałym dostępem do świeżej wody załatwiają sprawę niedoboru/braku równowagi jonowej w organizmie. Przypominam uczynnie, że oprócz konia, są też inne zwierzaki i LUDZIE i naprawdę dobrze jest się zaopatrzyć w odpowiednie proszki, które sobie dosypiecie do wody, żeby nie spędzić całego dnia, tak jak ja, na umieraniu. Nie zapominaj o sobie!
Podczas obozów jeździeckich to organizator obozu jest zobowiązany by zadbać o napoje dla dzieciaków. Pamiętam jak dziś: miałam 9 lat, kolonie dwutygodniowe, upały. Nie wystawiano nam napojów, mogliśmy kupić tymbarka 300ml za 5 zł lub pić niezbyt smaczną kranówę. O napojach z elektrolitami nie było mowy. Pod koniec obozu płakałam ze zmęczenia, potem chorowałam przez tydzień, a do tej pory mdli mnie na zapach siana w skwarny dzień. Ślicznie proszę organizatorów, wychowawców i instruktorów o te dzbanki z wodą czy sokiem oraz odpowiednim DODATKIEM! Moja historia jest sprzed szesnastu lat, liczę, że obecnie te dzbanki są oczywiste (i pełne).
6. 👉 ZAPEWNIENIE CIENIA NA PADOKU JEST TWOIM PRAWNYM OBOWIĄZKIEM I JEGO NIEDOPEŁNIENIE JEST ŁAMANIEM USTAWY O OCHRONIE ZWIERZĄT - Tak, to przestępstwo. To nie podlega dyskusji i komentarzom, że przesadzam. Takie jest polskie prawo, że wypuszczając konia na padok w duży upał bez zacienienia, możesz zostać pozwana/y o znęcanie się nad zwierzęciem. Co więcej, ten pozew może być w 100% uzasadniony, bo po prostu koniowi, który nie ma ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, może stać się duża krzywda. Raczej nikt cię nie pozwie, ale wiecie, w prawie jest uwzględnione totalne minimum jeśli chodzi o dbanie o zwierzęta i niech to da do myślenia tym, co nie zapewniają zwierzętom cienia. 
Zacienienie to: drzewa, mur, wiata.
6. ☀️ Nie chroń konia obsesyjnie przed słońcem - koń potrzebuje ekspozycji na słońce. Nie zamykaj go na całe dnie w boksie. Chodzi tylko o przeczekanie najgorszych upałów.

Na koniec przypominam, by nie zostawiać zwierząt (i, kurcze blade! dzieci!!!) w samochodzie na parkingach zewnętrznych. Otwarte okno nie załatwia sprawy.

napisz komentarz:
Chat-box wyłączony
na czas nieokreślony.
Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)