banner_03.png
banner_01.jpg

Czemu koń nie skręca?

Bardzo często pojawiający się problem na lekcji jazdy konnej. Niby robicie wszystko co trzeba, a koń dalej idzie gdzie chce. Czemu?


1: WIE, ŻE MOŻE

 RADA: UCZ SIĘ

Niestety, ale przez najbliższe parę miesięcy będziesz mieć wciąż ten sam problem. Są stajnie, gdzie konie świetnie wyszkolone nigdy nie "wożą" jeźdźców, jednak to stały numer większości koni przeznaczonych do nauki jazdy konnej. Często na takiego konia wsiada instruktor i wystarczy, że pomyśli o kierunku, a koń już skręca. Po prostu, jazda konna wymaga wprawy. Wraz z wprawą nasze pomoce stają się czytelne i wygodne i konie zaczynają chcieć z nami współpracować.


2. NIE MOŻE SKRĘCIĆ

RADA: NIE PRZECHYLAJ SIĘ W ŻADNĄ ZE STRON

Obciążyłaś zewnętrzne strzemię? Często początkujący ciągną za wewnętrzną wodzę, ich wewnętrzna łydka się cofa, a całe ciało ląduje po zewnętrznej stronie siodła. Początkujący zapominają - lub nie wiedzą - że ciężar jest istotną pomocą jeździecką (choć używany przede wszystkim w płaszczyźnie przód-tył, a prawo-lewo znacznie subtelniej).


Chcesz skręcić w prawo. Zaczynasz ciągnąć za prawą wodzę, a Twoje ciało ucieka na lewą stronę konia. Koń zaczyna iść w lewo. To dlatego, że pomoce, które mu dajesz, każą mu iść w lewo!


Aby prawidłowo skręcić:

1. Usiądź równo na siodle, nie przechylaj się w żadną ze stron

2. Sprawdź czy równo obciążasz strzemiona

3. Zaktywizuj konia, czyli łydkami wymuś energiczne tempo (jeśli do tej pory było ślimacze)

4. Użyj zewnętrznej wodzy do skrętu, zamiast wewnętrznej

5. Wewnętrzną wodzą skieruj pysk konia w stronę skrętu

6. Raz jeszcze sprawdź, czy siedzisz równo, czy koń idzie energicznie i czy skręcasz od wodzy zewnętrznej.

Dla czepialskich: to instrukcja dla początkujących. Zaawansowani już nie będą skręcać, lecz jeździć po łukach, a tam dojdą inne niuanse, jak wyprostowanie konie na łuku, rozluźnienie na łuku, odpowiedni kontakt, współdziałanie dosiadu i łydek i tak dalej.


 3. UŻYWASZ ZA DUŻO "WODZY", A ZA MAŁO "ŁYDKI"

 RADA: NAJPIERW UAKTYWNIJ KONIA, POTEM SKRĘĆ

Gdy zapominamy, że nasz koń ma iść aktywnie, to otwieramy mu drogę do nieposłuszeństwa. Koń musi najpierw iść, dopiero potem skręcamy. To uniwersalna zasada, tycząca się każdego stylu, konkurencji, metod klasycznych czy naturalnych. Najpierw dbamy o chód konia, o dynamikę ruchu - dopiero potem o kierunek ruchu. Pewnie zauważyłaś, że często, gdy skręcasz w kłusie, koń sam przechodzi do stępa... no właśnie...

Pilnuj tempa i energii.


4. UŻYWASZ WEWNĘTRZNEJ WODZY

RADA: SKRĘCAJ WODZĄ ZEWNĘTRZNĄ

Załóżmy, że skręcamy w prawo. Możemy konia pociągnąć w prawo (używamy wtedy wewnętrznej wodzy, czyli prawej), albo przepchnąć na prawo (używamy wtedy zewnętrznej wodzy, czyli lewej). Od obydwu wodzy możemy skręcić na dobrze ujeżdżonym koniu, ale tylko od wodzy zewnętrznej skutecznie skręcimy na każdym zwierzęciu. I ponownie - niezależnie od stylu (angielski czy westernowy), metody (klasycznej czy naturalnej) czy dyscypliny (ujeżdżenie, trail czy skoki). Skręcamy zewnętrzną wodzą, chociaż obydwie uczestniczą w skręcie. Zewnętrzna wodza egzekwuje skręt, wewnętrzna nadaje kierunek.


Wyobraź sobie, że zewnętrzną wodzą przepychasz konia, albo, ustawiasz mu ścianę. Z czasem to działanie będzie znacznie subtelniejsze. Kiedy oderwiesz wodzę od szyi w bok, to zaczniesz działać na kąciki warg konia, zaczniesz go ciągnąć. I to pewnie dobrze znasz - ciągniesz za prawą wodzę, koń ma głowę zwróconą w prawo, a idzie... w lewo.


5. INNE OPCJE

Masz braki w dosiadzie - np. pochylasz się do przodu i koń spod Ciebie ucieka. Ciągniesz konia za wodze stale - w tej chwili nie wytłumaczę Ci jak powinien wyglądać kontakt z pyskiem konia, ale nie polega on na ciągnięciu za koński pysk. Konie często nie skręcają, bo się czegoś boją - ale tutaj nie ma co stosować pomocy, tylko trzeba z konia zejść i podejść wraz z nim w ręku do tego, czego się boi, bądź przejeżdżać. Istnieje jeszcze jedna możliwość - koń jest nienauczony lub znarowiony. Ale w każdym innym przypadku weź pod uwagę najważniejszą radę: TRZEBA JEŹDZIĆ WIĘCEJ... 

napisz komentarz:
Chat-box wyłączony
na czas nieokreślony.
Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)