banner_03.png
banner_01.jpg

Kantarki sznurkowe - wszystko o

KANTARKI SZNURKOWE FAQ

Często macie wątpliwości czym są kantarki sznurkowe, jak ich używać, jakie są najodpowiedniejsze, jak zrobić własne. Kantarki sznurkowe zostały wprowadzone w Polsce wraz z pojawieniem się metod naturalnych i stylu western, jednak mało kto pamięta, że kantar wykonany ze sznurka to najprawdopodobniej najstarsze kiełzno na świecie, wciąż używane chętnie przez wszystkie mniej lub bardziej pierwotne ludy jeździeckie, koczownicze. Kantarki sznurkowe dostępne na rynku są najlepszymi z możliwych — łatwe w wiązaniu, optymalnie oddziałujące na konia. Poniżej pytania zebrane po forach dotyczące kantarków sznurkowych. 

DO CZEGO SŁUŻY KANTAREK SZNURKOWY?
Kantarek sznurkowy jest bardzo wszechstronny. Działa zupełnie inaczej od ogłowia wędzidłowego, podobnie do zwykłego kantara, ale mocniej. Dlatego, kantarka sznurkowego możemy używać podczas: 

 prowadzenia konia, spacerowania 
 wiązania, zabiegów pielęgnacyjnych 
 jako wygodny niewielkie kantar pod ogłowie na czas terenów i rajdów jednodniowych 
 do jazdy na koniu 
 podczas lonżowania (np. lubię lonżować konia na kantarku, szczególnie gdy ma na sobie wędzidło z wypięciem; wtedy na kąciki warg działa wędzidło, a na nos — ja z kantarkiem) 
 jako uniwersalny kantar stajenny do sprowadzania koni (jeden rozmiar cob w rzeczywistości pasuje na większość koni) 
kantarek2.jpg

CZY KANTAREK SZNURKOWY JEST BEZPIECZNY?
Nie do końca. Używany właściwie, pod kontrola człowieka, nie spowoduje szkody. Jest za ostre użycie może spowodować obtarcie, dyskomfort konia, jednak nie porani dziąseł jak wędzidło, ani nie złamie kości nosowej jak hackamore dźwigniowe. 

Cechą kantarka sznurkowego jest jego niezniszczalność — więc kantarek sznurkowy staje się niebezpieczny, gdy koń się odsadzi, zaplącze, zahaczy kantarkiem o coś. W takiej sytuacji kantarek sznurkowy się nie zerwie, a spłoszony koń — zaczynając wyrywać się — może zrobić sobie tylko krzywdę. Dlatego: 

 nie zostawiamy przywiązanego konia bez nadzoru 
 wiążemy konia z użyciem bezpiecznego karabińczyka, bezpiecznego węzła lub mając pod ręką nóż 
 nie wypuszczamy konia na padok z halterkiem na głowie 
 konia z kantarkiem nie zostawiamy w boksie bez nadzoru 
 uważamy przechodząc z koniem obok wystających przedmiotów, np. klamek 

JAKIE SĄ WADY I ZALETY KANTARKA SZNURKOWEGO?
Zaletą kantarka sznurkowego jest jego wszechstronność, wytrzymałość, to, że jeden pasuje na wiele koni. Bardzo w kantarkach lubię to, że nie używany swobodnie leży na końskiej głowie, oddziałuje dopiero wtedy gdy my chcemy. Inaczej jest z wędzidłem — koń ma zawsze metal w pysku. Za ten brak metalu w pysku bardzo lubią używać kantarka podczas terenów i rajdów — i mój koń jest mi za to wdzięczny. 

Wadą jest brak wiedzy ludzi jak używa się kantarka oraz... jego wytrzymałość (w razie odsadzania się konia, kantarek się nie zerwie). 

CZY KANTAREK SZNURKOWY PRZESUWA SIĘ PODCZAS JAZDY?
Ideą jazdy na kantarku sznurkowym jest jest bez kontaktu. Wodze zwisają luźno i są wykorzystywane tylko wtedy kiedy trzeba, od bardzo lekkiego użycia po coraz mocniejsze. Jeśli będziesz jeździć na kontakcie, jak na wędzidle, to nie zdziw się, że kantarek się przekrzywi — jego ideą jest to, że luźno spoczywa na końskiej głowie. Jeśli Twój koń potrafi chodzić na kantarku, to będziesz używać bardzo subtelnych pomocy, więc kantarek się nie przekrzywi. 

JAK WYGLĄDA DOBRY KANTAR SZNURKOWY?
 grubość linki 5—8 mm (najlepiej 6mm) 
 linka miękka, ale NIE ROZCIĄGLIWA 
 pod brodą węzeł Fiadora, zamiast zwykłego węzła 
 brak metalowych elementów 
Uwaga — kantarki firmy Pfiff nie nadają się do użytku. Są za grube, zbyt toporne i twarde. 
kantarek3.jpg

CZY KANTAREK SZNURKOWY OBCIERA KONIE?
Nie. Kantarek sznurkowy założony prawidłowo i dopasowany prawie w ogóle nie dotyka konia — jest bardzo lekki i swobodnie spoczywa na końskiej głowie. Do obtarć może dojść jedynie w sytuacji, gdy koń się odsadzi na kantarze, lub gdy założymy o wiele za krótki kantar. 

Każdy źle dopasowany sprzęt może koniowi zaszkodzić. Np. siodła nie obcierają konia, chyba, że są źle dobrane. Tak samo z kantarkiem sznurkowym. Jednak jest to mój domysł, ponieważ żaden z moich koni nigdy nie obtarł się od kantarka. 

CZY MOŻE SIĘ ROZERWAĆ?
Uwielbiam historię w której holowałam samochód z wykorzystaniem kantarka sznurkowego. Skoro bez problemu sholowałam auto na kantarze sznurkowym (mam go do dziś i do dziś używam) to jakim cudem miałby się kantarek zerwać na koniu? Nie ma w nim miejsc szytych, jest w pełni wiązany, ze sztucznej linki bardzo wytrzymałej. Nie ma możliwości by się zerwał, chyba, że został uszkodzony, np. przecięty. 

Jednak to, że rope halter jest nierozerwalny jest wadą. Z tego względu nie wolno konia: wiązać i zostawiać bez opieki, wiązać bez użycia bezpiecznego węzła lub karabińczyka, zostawiać na padoku w kantarku, a nawet zostawiać w boksie w kantarku. Ponieważ znane są historie, kiedy koń zaczepił tylną podkową o kantar zwykły i nie mógł się uwolnić, to analogicznie może się to wydarzyć w kantarku sznurkowym. Dlatego pamiętamy, by przy koniach, niezależnie od tego jakiego używamy sprzętu, zawsze mieć nożyczki, a najlepiej — krótki, bardzo ostry nóż. 

JAKIE SĄ INNE NAZWY KANTARKA SZNURKOWEGO?
 rope halter (z angielskiego, rope — lina, halter — kantar) 
 halterek (jak kantarek, ale utworzone od "halter") 
 halter (czasem używane, ale nie jest to jednoznaczne, ponieważ w jęzku angielskim słowo halter oznacza wszystkie kantary) 
 "sznurki" (czasem mówimy: "jeżdżę na sznurkach") 
 naturalne hackamore (tak w PNH nazywany jest rope halter z wodzami do jazdy) 

CZY MOGĘ JEŹDZIĆ NA KANTARKU SZNURKOWYM?
Doświadczenie wielu pokoleń jeźdźców pokazało, że można jeździć na wszystkim — jeśli wie się jak. Kantarki sznurkowe często są wykorzystywane do jazdy, jednak wymagają od jeźdźca wiedzy w jego użytkowaniu, a od konia — gotowości na słuchanie się kantarka. Uznaj więc, że decydując się na kantarek sznurkowy podczas jazdy traktujesz go jak każdą zmianę kiełzna: zanim jeździec dosiadł twojego konia, przyzwyczaił go do wędzidła naziemnie (lonża, prowadzenie), zanim jeździec dosiądzie konia na munsztuku również potrenuje z nim naziemnie. 

Ponieważ kantarek sznurkowy nie jest kiełznem "doryjnym" konie mogą nie widzieć analogii między wędzidłem a kantarkiem. Koń z charakterem nie potraktuje kantarka serio i może próbować ponieść, nie słuchać się, wozić jeźdźca. A ponieważ kantarek sznurkowy działa inaczej od wędzidła a Ty nie ma doświadczenia — najpewniej nie będziesz w stanie zapobiec temu. Dlatego tak istotna jest wcześniejsza praca naziemna na kantarku. 


JAK DZIAŁA KANTAREK SZNURKOWY?
Kantarek sznurkowy leży na końskiej głowie w podobnych miejscach jak kantar zwykły. Różni się tym, że jest cieńszy — przylega mniejszą powierzchnią, jest lżejszy i posiada węzły. Jest ich sześć i pełnią dwojakie role: po pierwsze to one scalają kantarek (kantar jest wiązany, a nie szyty) po drugie zwiększają one wywierany nacisk na końską głowę. Innymi słowy — jest stosunkowo ostrym narzędziem. 

Węzłów jest 6. Dwa leżą po bokach nosa konia, dwa poniżej potylicy, ale nad ganaszami. Piąty znajduje się pod ganaszami, przy sankach i pełni tylko rolę wiążącą kantarek. Bardzo ważny jest ostatni węzeł. Jest to, najlepiej, węzeł Fiadora, ale jakikolwiek byłby to supeł, ważne jest to, że posiada pętelki do podczepienia uwiązu, wodzy, lub liny treningowej. 

I teraz po kolei: gdy prowadzimy konia i koń nam się ociąga, lub gdy chcemy w ogóle nakłonić konia do ruchu na przód przez nacisk na głowę, ciągniemy. Zaczynają działać dwa węzły potyliczno—ganaszowe. Gdy chcemy cofnąć (zatrzymać, spowolnić) konia, ciągniemy do tyłu i mocniej działają węzły nosowe. Gdy skręcamy konia, działają węzły boczne (jeden nosowy i jeden potyliczno—ganaszowy), przy czym nosowy mocniej. 

Podczas jazdy nasze wodze mogą działać dwojako: albo ciągniemy za obydwie w tył (wzmacniamy działanie obu węzłów nosowych) albo za jedną w bok i w tył (kierunek kolano) przy drugiej luźnej. Wtedy na kość nosową oddziałuje przeciwny węzeł (ciągniesz w prawo, działa lewy węzeł). Dlatego, choć my ciągniemy, koń to odczuwa raczej jako "przepychanie". 

Taka jest różnica między działaniem wędzidła a kantarka. Podczas gdy używamy prawej wodzy wędzidłowej, koń czuje nacisk na prawy kącik pyska. Podczas używania prawej wodzy kantarka, koń czuje nacisk na lewą stronę nosa. 

Zatrzymanie konia używając obydwu wodzy na kantarku jest trudniejsze niż używając jednej wodzy (przez zgięcie boczne). Dlatego przejście z jazdy na wędzidle na kantarek dla wielu jeźdźców jest bardzo trudno: odruchowo ciągną za obydwie wodze, co większość koni ignoruje. Nie jest to problemem przy statycznej jeździe, jednak w chwili spłoszenia się konia staje się niebezpieczne. 
kantarek4.jpg

WIDZIAŁAM KANTAREK Z METALOWYMI KÓŁKAMI. CO TO?
Czasem wykonawcy kantarków je modyfikują. Dodają albo metalowe kółko pod brodą w miejscu Fiador knota, albo dodają do bocznych nosowych supełków po kółku metalowym. 

Kółka metalowe mają swoich zwolenników. Do tych bocznych podpinają wodze, do dolnego linę. Próbowałam jeździć na takim kantarku i uważam, że kółka są utrudnieniem i udziwnieniem. Łatwiej o przekrzywienie kantarka. Choć po podpięciu wodzy kantarek wygląda prawie jak ogłowie, to wciąż działa odmiennie, a takie podpięcie wodzy utrudnia jego czytelne dla konia użycie. 

Dolne kółka metalowe chyba dodają ludzie nie umiejący wiązać węzła Fiadora. Nie widzę innej przyczyny dla której takie kantarki trafiają do sprzedaży. 
kantarek1.jpg

JAKI ROZMIAR HALTERKA BĘDZIE DOBRY DLA MOJEGO KONIA?
Kantarki są bardzo uniwersalne rozmiarem. Rozmiar cob pasuje na większość koni. Jednak dostępne są różne rozmiary kantarków i kup taki rozmiar rope halterka jaki nosi Twój koń — czyli pony jeśli ma malutką głowę, full, jeśli potrzebuje większych rozmiarów. 

Za duży kantarek ma węzły potyliczne zbyt wysoko i gorzej leże pod brodą. Za mały kantarek ma z kolei węzły potyliczne—policzkowe zbyt nisko i może być zbyt ciasny pod brodą. Zasadniczo jednak na każdego konia nałożymy rozmiar cob (gdy chcemy sprowadzać konie z padoku, to taki kantarek będzie pasował i na szetlanda i na małopolaka). 

ILE KOSZTUJE ROPE HALTER?
Między 25 a 50zł. 

CZY TEN KANTAREK DOBRZE LEŻY?
Jak sprawdzić czy kantarek dobrze leży na koniu? 

Generalnie kieruj się zasadą: koń ma luz, nigdzie nie jest uwierany, ani nie jest mu ciasno. Węzły nosowe musza leżeć na kości nosowej, i nie nachodzić na nozdrza. Najlepiej gdy są na takiej wysokości jak nachrapnik kombinowany. 

Jeśli nie masz pewności czy kantarek dobrze leży, zrób zdjęcie i wyślij mi — na adres zielona.rzekotka@gmail.com. 

Poniżej zdjęcia prawidłowo dobranego kantarka. 
kantarek6.jpg

JAK WIĄZAĆ ROPE HALTER?
kantarek1.jpg

JAK DOWIĄZAĆ WODZE?
Wodze dowiązujemy do pętli w węźle Fiadora (dolny węzeł pod brodą). Robimy tak, aby trochę ciaśniej leżał nachrapnik na pysku oraz upewniamy się, że podczas jazdy lina się nie odwiąże.
LINK 

JAK SAMEMU WYKONAĆ ROPE HALTER?
Potrzebujesz kupić między 6 a 9 metrów liny, którą opisałam wcześniej. Następnie wykonujesz rope halter wedle jednej z instrukcji w Internecie. Pamiętaj, że kantarek sznurkowy nie jest w pełni wartościowy, jeśli nie posiada węzła Fiadora (Fiador knot) — dlatego szukaj instrukcji z tym hasłem. 

CHCĘ ZACZĄĆ PRACOWAĆ METODAMI NATURALNYMI. CZY MUSZĘ MIEĆ ROPE HALTER?
Nie, metody naturalne to sposoby pracy z koniem, zmiana naszego nastawienia, zdobywanie wiedzy, zmiana naszego stosunku do siebie i konia. W rzeczywistości każdy dobry jeździec jest jeźdźcem naturalnym. 

Jednak jeśli jesteś zainteresowana pracą wedle niektórych szkół, np. PNH, to kantarek sznurkowy jest zalecany (przeze mnie) i wymagany (przez instruktorów). Poza tym gdy zrozumiemy jego działanie okazuje się po prostu bardzo fajnym i wygodnym narzędziem pracy. 

napisz komentarz:
Chat-box wyłączony
na czas nieokreślony.
Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)