banner_03.png
banner_01.jpg

HORSE AGILITY

Najnowsza dyscyplina dla każdego!

Znasz może taką konkurencję z psami jak Agility? Puszczony luzem pies musi pokonać tor przeszkód poprawnie i jak najszybciej. Jest prowadzony przez swojego właściciela komendami głosowymi i mową ciała. Rzecz jasna bez smyczy. Skacze w zwyż i w dal, pokonuje „huśtawki”, tunele i rękawy, skacze przez zawieszone na pewnej wysokości koło.

A teraz powiększcie przeszkody czterokrotnie i zamiast psa weźcie konia. To jest właśnie Horse Aglity.

Czytaj także KC: Horse agility: system oceniania i podstawowe zasady
                            Horse agility: poziom 0
Pozostałe artykuły ukazują się co miesiąc w KonnejCafe

HISTORIA SPORTU
Myśląc o Horse Agility możemy powiedzieć, że historia zatoczyła koło. W 1977 roku John Varley, wielki miłośnik psów, obserwując zawody w skokach przez przeszkody koni wpadł na pomysł, by zapożyczyć tę dyscyplinę. Przekształcił ideę konnych skoków przez przeszkody na tor zwinności psów, czyli tor Agility. W 2000 roku paru fińskich koniarzy zrobiło to samo co John Varley sprzed dwudziestu latu. Przyglądając się psom pokonującym wymyślne przeszkody, wpadli na pomysł dyscypliny Horse Agility.

Bardzo szybko dyscyplina rozprzestrzeniła się nie tylko na całą Europę ale i na inne kontynenty. Do FIHAC (The Federation of International Horse Agility Clubs) w tej chwili należą kluby z: Anglii, USA, Kanady, Belgii, Holandii, Francji, Finlandii, Szwecji, RPA, Nowej Zelandii i Szwajcarii. Przynależenie do FIHAC umożliwia organizację i start w oficjalnych zawodach, wyłonienie najlepszych zawodników i obecność w rankingach, otrzymywanie informacji na temat warsztatów i zawodów, dostęp do poradników. FIHAC jest młodą organizacją, ale bardzo prężną i zrzeszającą coraz więcej klubów.W POLSCE
W Polsce nie ma klubu zarejestrowanego w FIHAC ani klubu oficjalnie trenującego tę dyscyplinę. Elementy Horse Aglity są znane w kręgach miłośników metod naturalnych. Jedne z pierwszych pełnych treningów Horse Agility rozpoczęłam się sprzed czterech laty na Mazurach z moim koniem Kaflem. Do zabawy dołączyło paru znajomych. Nazywamy tę grupkę KACem, KonnaCafe Agility Club.

6 sierpnia 2011 roku odbyły się pierwsze zawody towarzyskie zorganizowane przeze mnie, dla moich znajomych. Rok później, w wakacje 2012 roku (21 sierpnia) zostały zorganizowane ponownie zawody połączone z warsztatami, w tym samym miejscu - stajni Wężewo. Uczestniczyło w nim już 8 par koń-jeździec. Jednocześnie w KonnejCafe ukazują się moje artykuły odnoszące się do konkurencji. Od tej pory warsztaty w HA odbyły się parokrotnie w paru miejscach. Mam też doniesienia, że coraz więcej stajni zaczyna organizować zabawy, tory przeszkód i towarzyskie zawody pośród znajomych. Tym samym - jestem przeszczęśliwa, że zapoczątkowana przez nas dyscyplina w Polsce zaczęła się przyjmować i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

SAME ZALETY!
Horse Agility jest sprawdzianem porozumienia między człowiekiem o koniem. To jedna z tych dyscyplin, wybitnie dedykowanych do tzw. „naturalistów”. HA to świetny sposób na utrzymanie naszego konia w zdrowiu fizycznym I psychicznym. Dla jednych dyscyplina może być celem samym w sobie, dla innych odskocznią do codziennych powtarzalnych treningów, albo elementem wczesnego szkolenia konia.

Tak więc, Horse Agility to świetna dyscyplina dla:
  • młodych i starszych koniarzy, którzy nie chcą tylko i wyłącznie jeździć konno, za to pragną udoskonalać porozumienie ze swoim wierzchowcem
  • tych koniarzy, którzy chcą polepszyć swoją kondycję (wszak trzeba stale biegać obok konia!)
  • młodych koni, które chcemy układać i udoskonalać fizycznie, bez przetrenowania
  • dojrzałych koni, w których chcemy wyrabiać zgranie z człowiekiem i zwinność
  • starszych koni, których kondycję i wygimnastykowanie chcemy utrzymać
  • zarówno kucyków jak i dużych koni.
Dyscyplina nie jest wskazana dla źrebiąt oraz koni kontuzjowanych lub chorych.


źródło: http://eqxpressionists.com


WYPOSAŻENIE
W treningu do Agility możemy wykorzystywać różny sprzęt: głównie jest to kantar (najczęściej spotykane są zwykłe skórzane kantary, Dually Halter wymyślony przez Monty’ego Robertsa lub rope halter), długa treningowa lina. Czasem korzystamy z bata szkoleniowego oraz klikera. Pamiętajmy jednak, że na zawodach możemy korzystać jedynie z liny treningowej oraz kantara. Koń może mieć dodatkowo buty na kopytach, ponieważ niektóre z przeszkód wymagają szczególnej ochrony nóg. Jeździec powinien być ubrany w strój sportowy, mieć odpowiednie obuwie. Dorosłym zaleca się noszenie kasku, który w przypadku dzieci jest obowiązkowy. Niezależnie od tego co nosimy na głowie, musimy mieć jakiekolwiek nakrycie ochronne, choćby twardszy kapelusz.

PRZESZKODY
Jak się zaraz zorientujecie, przeszkody spotykane w HA są niesamowicie różnorodne i niespotykane w innych dyscyplinach.

Przeszkody obejmują pokonywanie drągów i korytarzy z drągów, przeszkód do przechodzenia (np. kładek, płacht), przeszkód do skakania, slalomów. Niektóre przeszkody są zadaniami: poturlać piłkę z punktu A do punktu B, podnieść końską nogę (ćwiczenie sprawdzające spokój konia), stać spokojnie w określonym obszarze (do tego zwykle wykorzystujemy hula hop). Inne to przeszkody naturalne: pokonać przeszkodę wodną, przecisnąć się przez ciasny korytarz, przejść przez mostek. A także przechodzenie przez „kurtynę” czy „tunel”.

Jednak pod każdym z tym haseł mieszczą się kolejne przeszkody. I tak, „przeszkodą do skakania” może być stacjonata albo okser, ale może być to też przeszkoda wykonana z opon, stojąca pojedyncza beczka, płonąca płachta, zwalony konar drzewa, albo zawieszona obręcz.

Przeszkody  pokonujemy wraz z koniem, obok niego, lub nie poruszając się z danego miejsca sprawiamy, by koń sam ją pokonał. Na treningu powinniśmy umieć pokonywać daną przeszkodę na wiele sposób, bo na zawodach nie wiemy, jak trzeba ją będzie pokonać.


źródło: http://eqxpressionists.com


ZAWODY I POZIOMY
Na zawodach nie ma górnego limitu wiekowego, natomiast dolny limit to dwa lata. Zaleca się by pełny trening rozpoczynały konie mające minimum półtora roku. Zawody są podzielone na sześć klas: Poziom Początkujący, Pierwszy Poziom, Średniozaawansowany Poziom, Poziom Zaawansowany i ostateczne Wild Agility, oraz Poziom Freestyle. Dopiero na szóstym poziomie konia prowadzimy zupełnie bez liny.
Czym się różnią dane poziomy? Poziom Początkujący służy zaznajomieniu się konia i prowadzącego z najprostszymi przeszkodami. Mają one na celu zbudowanie w koniu pewności siebie. Na Pierwszym Poziomie pojawiają się trochę trudniejsze przeszkody. Poziom Średniozaawansowy zawiera jeszcze trudniejsze przeszkody, ponadto wprowadzana jest rywalizacja na czas. Poziom Zaawansowany jest nie tylko na czas i nie tylko przeszkody są jeszcze trudniejsze, co więcej plan przeszkód nie jest znany wcześniej zawodnikom i w miarę możliwości wprowadzane są nowe przeszkody. Poziom Freestyle jest zbliżony do Poziomu Średniozaawansowanego, jednak koń jest puszczony zupełnie luzem, zabronione jest prowadzenie konia na kantarze. Wild Agility to natomiast konkurencja rozgrywana na przeszkodach naturalnych, wymagająca dodatkowo pokonania 5cio kilometrowego odcinka terenowego na czas.JAK ZACZĄĆ?
Jeśli chcesz zacząć trenować Horse Agility, powinieneś zainteresować się trzema elementami. Pierwszym z nich jest psychologia koni. Jej znajomość jest niezbędna, ponieważ Horse Agility bazuje na stadnych relacjach między jeźdźcem i koniem, budowaniem przywódczej, ale przyjacielskiej hierarchii. Wielokrotnie będziesz musiał przyzwyczajać konia do strasznych przedmiotów, oraz przyjmować wobec konia pozycję lidera – dlatego koniecznie musisz wiedzieć jak działa „umysł” konia.

Drugi element, z którym trzeba się zaznajomić, to szkolenie metodami naturalnymi. Szkolenie do Horse Agility jest specyficzne, jednak ponieważ nie ma w Polsce dostępu do kwalifikowanych trenerów tego sportu, trzeba posiłkować się uniwersalnymi metodami szkolenia naziemnego. Najbardziej przydają się w tym przypadku: metoda pozytywnego szkolenia (tzw. ”kliker”) oraz metoda  PNH i bazujące na PNH.
Ostatni element to znajomość dyscypliny HA. Trzeba znać przeszkody na określone poziomy, ich sposoby pokonywania, za co otrzymuje się punkty, a za co nie. Co więcej trzeba wiedzieć, jak przeprowadzać trening, aby nie zatrzymać się na danym poziomie, tylko budując solidne podstawy piąć się w górę.

Zapewniamy Was, że w KC pojawią się jeszcze nie raz artykuły dotyczące tej dyscypliny, w ramach działu „KonnaCafe Agility Klub”.

LINK: Kanał na YT z ciekawymi filmikami z Horseagility (tu fińskie hevosagility)

napisz komentarz:
Chat-box wyłączony
na czas nieokreślony.
Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)