banner_03.png
banner_01.jpg

Jak dopasować strzemiona

Odpowiedź wymaga zilustrowania, ale wolę dać ją bez obrazków, niż nie dać w ogóle.

Jak zrobić, żeby były równe?
Strzemiona powinny być równej długości. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy nasze nogi są nierównej długości i nie mamy wkładek wyrównujących w sztybletach. Wyjątek może też stanowić duże boczne skrzywienie kręgosłupa. „Prostowanie” to skomplikowany i długi proces. Wielu instruktorów pozwala na nierówne strzemiona, wymaga konsultacji z ortopedą i raz na jakiś czas zrównuje jeźdźcowi strzemiona.

Aby strzemiona były równe, równe muszą być też puśliska. Jeśli często wsiadamy „po strzemieniu”, to prędzej czy później jedno puślisko się wyciągnie i ustawienie równo strzemion będzie niemożliwe. Starsi jeźdźcy sugerują, by wobec tego raz na jakiś czas zamieniać puśliska (prawe na lewe) miejscami, ja sugeruję, że lepiej nie niszczyć sprzętu, konia i siebie i wsiadać ze schodków.

Przed wejściem na konia prostujemy prawą rękę. Końcami palców dotykamy do maszynki, a strzemię powinno sięgać pod pachę. To orientacyjna długość naszego strzemienia. Żeby wyrównać prawe strzemię do lewego, możemy powtórzyć wyrównywanie do pachy, ale znacznie lepiej jest porównywać strzemiona do tybinki. Tybinki siodła są zawsze równej długości, więc są dobrym punktem odniesienia. W tym celu zakładamy strzemię do góry i mierzymy w palcach odległość między strzemieniem a tybinką. Tak samo odmierzamy długość w drugiej strony siodła.

Tutaj znalazłam zdjęcie, które to dobrze obrazuje. Pochodzi ze strony murdochmethod.com.

Żeby nasze starania przy wyrównywaniu strzemiona miały sens, musimy podczas późniejszej regulacji strzemion w siodle liczyć dziurki, o które wydłużamy lub skracamy strzemiona. 

Czy są dobrej długości?
Skrócone strzemiona pomogą nam zachować równowagę w półsiadzie. Będziemy więc je stosować podczas treningu skokowego, podczas wyjazdów w teren oraz w trakcie nauki jazdy (nie tylko nauki półsiadu, jazda w przesadnie krótkich strzemionach jest ćwiczeniem na równowagę).

Wydłużone strzemiona pomogą nam zachować głębszy dosiad, więc przydadzą się podczas jazdy w stylu western oraz w trakcie treningu ujeżdżeniowego.

Długość strzemion możemy zmieniać w trakcie jazdy. Szczególnie wtedy, kiedy mamy problem z jazdą w dłuższych strzemionach, warto zacząć jazdę od solidnej rozgrzewki rozciągającej + wymachy, a potem dwukrotnie w trakcie jazdy wydłużać strzemiona. 

Zbyt krótkie strzemiona będą nas prowokować do przyjęcia postawy fotelowej i będą nas „wypychać” do półsiadu, utrudniając jazdę w pełnym siadzie. Za długie strzemiona zupełnie zaburzają równowagę, nie dają oparcia w strzemieniu, mogą powodować zarówno dosiad fotelowy jak i, częściej, widłowy. Do tego napięcie całego ciała wynikające z ciągłej próby znalezienia oparcia w strzemieniu. Jeździec zadziera piętę do góry, opuszcza palce w dół by znaleźć strzemię. Jazda na dłuższych strzemionach wymaga wprawy.

Mówimy, że stopka strzemienia ma sięgać do kostki (lub poniżej kostki) przy swobodnie opuszczonej nodze. Jednak nie bez powodu nie podaje się dokładnie dokąd ma sięgać strzemię, ponieważ długość strzemion będzie zależeć od naszego stopnia zaawansowania, od stylu, siodła, rodzaju treningu, wielkości konia i szerokości jego grzbietu, naszej budowy i wzrostu, wygody ruchów konia. 

Jak zmienić długość strzemion?
Podczas regulacji stopa pozostaje w strzemieniu. Odchylamy kolano, zadzieramy palce do góry, wyciągamy klamrę spod skrzydełka siodła, ciągnąc za zewnętrzny pasek puśliska w dół. ZAPAMIĘTUJEMY o ile dziurek skróciliśmy lub wydłużyliśmy, ponieważ o tyle samo będziemy zmieniać z drugiej strony. Łatwiej jest wydłużać puślisko, ponieważ wtedy nasza stopa napiera na strzemię i bardzo pomaga to w regulacji. Kończymy regulację wciągając klamrę pod skrzydełko, poprzez ciągnięcie wewnętrznego paska puśliska w dół.

Nauka regulacji puślisk zajmuje sporo czasu. Na początku nauki warto, żeby pomocnik przytrzymał nam konia. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na strzemionach, a nie na prowadzeniu konia, będzie to znacznie bezpieczniejsze.

napisz komentarz:
Chat-box wyłączony
na czas nieokreślony.
Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)