banner_03.png
banner_01.jpg

Bezwędzidłówka

Czym jest side-pull? To ogłowie bezwędzidłowe, zwykle utrzymane w stylu angielskim. Nie posiada dźwigni, tak jak typowe hackamore, tylko działa przez nacisk na bok głowy konia (stąd nazwa). Są różne rodzaje side pulli. Niektóre są bardzo proste i działają tak jakbyśmy podpięli wodze do nachrapnika — są więc szczególnie delikatne w działaniu. Inne mają system pasków zwiększających nacisk na końską głowę — tym samym są mocniejsze w działaniu. Rysunek po prawej przedstawia mocniejszy typ, po lewej łagodniejszy.
Zwykle jednak przez side pull mamy na myśli białą wodzę - czyli prosty nachrapnik, do którego podpinamy wodze.

sidepull1.jpg
Side-pull popularnie nazywany jest bezwędzidłówką. 

Kiedy można jeździć na side-pullu? 
Tak jak w przypadku każdego innego ogłowia konieczne jest wcześniejsze naziemne przygotowanie konia. Nie powiem, że nie należny jeździć na side-pullu na koniach porywistych, nerwowych i zupełnie nieprzewidywalnych, ponieważ uważam, że na takich koniach w ogóle nie powinno się jeździć! A na pewno nie w naszych rekreacyjnych warunkach. Tym powinni zająć się specjaliści.
sidepull2.jpg

Przygotowanie do jazdy na side-pullu 
Jeśli Twój koń jest spokojny, możesz go zacząć przyzwyczajać do bezwędzidłówki. Zaczynasz z ziemi. Najprościej jest pooprowadzać konia na tym ogłowiu, nauczyć konia cofania na tym ogłowiu, poprosić konia o skręcanie, obroty. Rozsądnie jest ćwiczyć krótko, ale często. Jeśli masz wyczucie i doświadczenie najpewniej będziesz mogła wsiąść tego samego dnia na swojego spokojnego konia. Lepiej jednak poćwiczyć parę dni dłużej. Gdy już wsiądziesz na konia, przed zakłusowaniem i zagalopowaniem, sprawdź skrętność konia i chęć do zatrzymywania się. Obydwa elementy nie powinny sprawiać ci kłopotu, wszak ogłowie jest tylko pomocnicze, a główne działanie zależy od dosiadu, łydek i ich współdziałania.
Pamiętaj by uważnie podwyższać poziom trudności jazdy na side-pullu. Ogłowie to działa inaczej niż ogłowie wędzidłowe — musicie się nauczyć z koniem tego sprzętu. Czyli Ty musisz się nauczyć go używać, a koń — reagować na Twoje sygnały. 

Zalety bezwędzidłówki 
1. Można jeździć na kontakcie (czego nie można robić na kantarku sznurkowym). 
2. Jest ogłowiem bezwędzidłowym — jest dobre dla koni z urazem, koni młodych, dla jeźdźców o niespokojnej ręce do nauki jazdy, oraz dla wszystkich unikających wędzidła 
3. Dobrze komponuje się ze stylem angielskim 
4. Nie działa tak mocno jak wędzidło czy typowe czankowe hackamore 

∗∗∗ 

Jak wykonać ogłowie Cooka?
Polecam Ci sposób dość prosty, nie wymagający niszczenia sprzętu. Pamiętaj jednak, że samodzielnie wykonany side-pull może być mniej trwały od wykonanego fabrycznie! Oznacza to, że jeśli nie masz wprawy w wykonywaniu tego typu sprzętu, lepiej jest nie używać go zbyt długo. Gdy stwierdzisz, że jazda na tym sprzęcie Ci się podoba lub, że warto mieć side-pull pod ręką, kup go w sklepie internetowym. To nie jest duży koszt — porównywalny do kosztów normalnego ogłowia. 
Tutaj akurat nie typowy side pull, a bezwędzidłowe ogłowie dr Cooka

∗1 skompletuj potrzebne rzeczy: 
 Nachrapnik angielski 
 wodze 
 naczółek 
 4 metalowe kółka (średnica ok. 3cm) 
 nożyczki 
 1-2 metry linki. Linka powinna mieć 4-6mm średnicy. Lepiej mieć więcej linki niż mniej. 
 zapalniczka
sidepull3.jpg

∗2 Zamontuj dwa kółka na nachrapniku 
Rozepnij cały nachrapnik, czyli zarówno zapięcie pod brodą jak i zapięcie z boku. Kółka zamontuj tak jak na rysunku. Jeśli wybierzesz większe kółka lub cieńszy nachrapnik — będzie to łatwiejsze.
sidepull4.jpg
sidepull5.jpg

∗3 Naczółek 
Załóż naczółek na boczny pasek nachrapnika. Czyli tak normalnie.
sidepull6.jpg

∗4 Montowanie linki 
Montowanie linki nie jest bardzo trudne. Przewlecz linkę przez naczółek, tak jakby to były paski policzkowe. W tym momencie możesz założyć ogłowie na końską głowę — będzie Ci łatwiej sobie wyobrazić kolejne kroki. Linka zwisa po bokach końskiej głowy. Musisz przełożyć prawą linkę na lewą stronę głowy konia, pod jego brodą, a końcówkę przełożyć przez zamontowane kółko. Lewą linkę przekładasz pod brodą konia na prawą stronę i przekładasz przez prawe kółko. W tej chwili linki się krzyżują i tak ma pozostać.
sidepull7.jpg

∗5 Długość linki 
Najlepiej sprawdzić to na końskiej głowie. Gdy już obydwa końce sznurka przełożone są przez kółka, to długość każdej końcówki linki powinna wynosić około 20cm. Jeśli jest za długa — skróć i opal zapalniczką (jeśli jest to linka ze sztucznego materiału i gdy już zdejmiesz z końskiej głowy). Jeśli jest za krótka, potrzebujesz użyć dłuższej. 

∗6 Kończenie linki 
Linka swobodnie zwisa przez obydwa kółka. Trzeba teraz zakończyć linkę. Weź jedno z pozostałych kółek i zawiąż na nim jedną końcówkę linki, potem tak samo zrób z drugim. 
Kółka na końcu linki pomagają zamocować wodze, a dodatkowo uniemożliwiają przesadne przeciąganie linki. 

∗7 Mocowanie wodzy 
Do kółek kończących linki doczep normalnie wodze. 

Tak zrobiony side-pull nadaje się już do pracy. Upewnij się, że linka się nie blokuje: gdy napniesz wodze linka się napręża pod końską głową, a gdy popuścisz wodze linka także powinna się poluzować.
sidepull8.jpg

∗∗∗ 

Polecam strony internetowe: 
Bitless Bridle 
Natural Horse 
Natural Horse World 
Oglowie bezwędzidlowe - Ranczo Stokrotka 

napisz komentarz:
Chat-box wyłączony
na czas nieokreślony.
Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)