banner_03.png
banner_01.jpg

4 powody dla których warto kuć konia

 #1 Kiedy koń chodzi dużo po twardym i śliskim, asfalcie, betonie, podłożu trudnym – np. żwirze, lepiej konia podkuć. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu ścieraniu się rogu kopytowego. Jeśli koń pracuje na podłożu śliskim, na przykład lodzie, mokrej trawie – wtedy podkowy umożliwiają zastosowanie haceli, które ułatwiają koniowi poruszanie się po niestabilnym podłożu. Kucie sprawdza się świetnie u koni rekreacyjnych użytkowanych w różnorodnym terenie, szczególnie w okolicach podmiejskich i miejskich. Jest przydatne koniom rajdowym, jednak w tym przypadku możemy zastąpić podkowy dobrze dobranymi butami. W szczególności będzie to dotyczyć sportowych koni skokowych, które nie raz pokonują trawiaste parkury. Na trawie nie łatwo o poślizg!

#2 Niektóre konie wymagają kucia korekcyjnego, nie tylko jako rozwiązanie wad kopyt, ale też jako sposób na korekcję wad całej postawy konia. Kucie korekcyjne to olbrzymi dział nauki i wymaga wybitnego znawstwa i doświadczenia ze strony kowala. Wzorowym przykładem na przydatność kucia korekcyjnego jest przypadek konia o nierównych nogach. Tak jak ludzie, konie mogą mieć jedną z nóg krótszą lub dłuższą. Wtedy konieczne jest wyrównanie różnic za pomocą odpowiednich podków.

#3 Organizm konia jest wystawiany na olbrzymie przeciążenia, takie jak regularne wysokie skoki. Podkowa pełni wtedy funkcję integrującą kopyto, nie pozwala na przesadne rozszerzanie się, scala je.
…przy czym, poza kuciem korekcyjnym, możemy zakładać koniowi buty.

#4 Wartość konia jest wysoka, jest to koń sportowy, którego wyszkolenie, treningi, zawody dużo kosztowały. Podkowa działa tutaj zapobiegawczo, profilaktycznie. Chroni kopyto i całą nogę. Na jakiej zasadzie? Podkowa umożliwia wkręcanie haceli, dzięki czemu można trenować także na śliskim podłożu, na przykład trawie. Do tego, podkowa chroni przed podbiciami, których efektem jest kulawizna, a nawet ropa w kopycie, czyli - wyłączenie z pracy, a to oznacza nie tylko koszta, ale i brak zysków.

napisz komentarz:
Chat-box wyłączony
na czas nieokreślony.
Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)